Yükleniyor
Sol
Özgüweb Logosu
 
Sirketlere Web Site Zorunlulugu getiriliyor! - Balıkesir Web Tasarımı | Balıkesir İnternet Sitesi Tasarımı | Özgüweb Web Tasarım Hizmetleri

Sirketlere Web Site Zorunlulugu getiriliyor!
 

 Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre 1 milyon civarindaki sirket web sitesini kurmak zorunda. Firmalarin kendi adlarina internette isim tescili ve web alani (hosting) hizmeti almalari gerekmektedir. Yeni yasanin yürürlüge konulmasina ve uygulanmasina iliskin usul ve esaslari belirlemek amaciyla hazirlanan 1535 maddelik tasari mecliste kabul edildi. Bir takim eksikliklerinde giderilmesiyle birlikte kanunlasarak yürürlüge girecek olan tasari pek çok seyi degistirecek.

1535 maddelik tasarinin yürürlüge girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini olusturmayan sirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasina çarptirilacak.

Firmalarin, yeni yasal düzenlemeler neticesinde getirilen hukuki yaptirimlara tabi olmamak amaciyla isim tescili ve web alani (hosting) basvurusunda bulunmalari zorunlu oldu.

 

Kanun Tasarisinin Ilgili Bölümü

D) Elektronik islemler ve bilgi toplumu hizmetleri

I - Internet sitesi

Madde 1524 -

 1. (1) Her sermaye sirketi bir internet sitesi açmaya ve bu sitenin açikça belirlenmis bir bölümünü, sayilacak içerik ile sinirli olmamak üzere, sirketçe kanunen yapmasi gereken ilânlara, paysahipleri veya ortaklari açisindan önem tasiyan açiklamalara; yönetim ve müdürler kurulu ile genel kurul toplantilarinin hazirliklarina; anilan kurullarin yapilmasina iliskin bilgilere; ortaklara ve paysahiplerine sunulmasi gereken belgelerin yayimlanmasina; bu kurullara ait olanlar da dâhil olmak üzere her türlü çagriya; oy verme, seffaflik ve kamuyu aydinlatma yönünden zorunlu ve bilgi toplumu baglaminda yararli görülen tüm hizmetlerin ve bilgilerin sunulmasina; bilgi almaya yönelik sorulara, cevaplara ve benzeri diger islemler ile bu Kanunda ve diger kanunlarda paysahiplerinin veya ortaklarin aydinlatilmasinin öngörüldügü konulara özgülemek zorundadir. Ayrica, finansal tablolar, bunlarin dipnotlari, ekleri, yönetim kurulunun yillik raporu dâhil, hesap durumlarina, ara finansal tablolara, yönetim kurulunun kurumsal yönetim ilkelerine ne oranda uyulduguna iliskin yillik degerlendirme açiklamasina; denetçinin, özel denetçinin, islem denetçilerinin raporlarina ve yetkili kurul ve bakanliklarin konulmasini istedikleri pay sahiplerini ve sermaye piyasasini ilgilendiren konulara iliskin olarak, sirketin cevaplari ve bildirimleri ve diger ilgili hususlar sirketin internetsitesinde yayinlanir. Bu hükümdeki yükümlülüge uymama, kanuna aykiriligin ve yönetim kurulunun görevini yerine getirmemesinin bütün hukukî sonuçlarini dogurur. Ceza hükümleri saklidir. Finansal tablolari ile her türlü rapor üç yil sitede kalir.
   

 2. (2) Internet sitesinin bilgi toplumu hizmetlerine ayrilmis kisminin ticaret siciline kaydi da dâhil olmak üzere, bu maddenin amaçlarina özgülenmis bulunan bu kisminin herkese açik nitelik tasidigi, burada yer alan mesajlar ile bilgilerin ilgililere yönlendirilmis açiklamalar ve hukukî iradeler oldugu, sitenin bu kismina erisiminin usul ve esaslari ile ilgili diger hususlar Sanayi ve Ticaret Bakanligi tarafindan bir yönetmelikle düzenlenir. 
   

 3. (3) Internet sitesinin bu maddenin amaçlarina özgülenmis kisminda yayimlanan içerigin basina tarih ve parantez içinde ?yönlendirilmis mesaj? ibaresi konulur. Bu ibareli mesaj ancak Kanuna ve ikinci fikrada anilan yönetmelige uyulmak suretiyle degistirilebilir. Tahsis edilen kisimda yer alan bir mesajin yönlendirildigi karinedir.
   

 4. (4) Bu Kanun ve ilgili diger kanunlarda veya idarî düzenlemelerde daha uzun bir süre öngörülmedikçe, sirketininternet sitesine konulan bir içerik, üzerinde bulunan tarihten itibaren en az alti ay süreyle internet sitesinde kalir; aksi hâlde konulmamis sayilir. 
   

 5. (5) Yönlendirilmis mesajlarin basili sekilleri 82 nci madde uyarinca ayrica saklanir. Internet sitesinde yer alacak bilgiler metin hâline getirilip sirket yönetimince tarih ve saati gösterilerek noterlikçe onayli bir deftere sira numarasina göre yazilir veya yapistirilir. Daha sonra sitede yayinlanan bilgilerde bir degisiklik yapilirsa, degisiklige iliskin olarak yukaridaki islem tekrarlanir.

II - Beyanlar, belgeler ve senetler

Madde 1525 -

 1. (1) Taraflarin açikça anlasmalari ve 18 inci maddenin üçüncü fikrasi sakli kalmak sartiyla, ihbarlar, ihtarlar, itirazlar ve benzeri beyanlar; fatura, teyit mektubu, istirak taahhütnamesi, toplanti çagrilari ve bu hüküm uyarinca yapilan elektronik gönderme ve elektronik saklama sözlesmesi, elektronik ortamda düzenlene-bilir, yollanabilir, itiraza ugrayabilir ve kabul edilmisse hüküm ifade eder.

III - Güvenli elektronik imza

Madde 1526 -

 1. (1) Poliçe, bono, çek, makbuz senedi, varant ve kambiyo senetlerine benzeyen senetler güvenli elektronik imza ile düzenlenemez. Bu senetlere iliskin kabul, aval ve ciro gibi senet üzerinde gerçeklestirilen islemler güvenli elektronik imza ile yapilamaz. 
   

 2. (2) Konismentonun, tasima senedinin ve sigorta poliçesinin imzasi elle, faksimile baski, zimba, istampa, sembol seklinde mekanik veya elektronik herhangi bir araçla da atilabilir. Düzenlendikleri ülke kanunlarinin izin verdigi ölçüde bu senetlerde yer alacak kayitlar el yazisi, telgraf, teleks, faks ve elektronik diger araçlarla yazilabilir, olusturulabilir, gönderilebilir.

IV - Elektronik ortamda yönetim kurulu ve genel kurul

1. Genel olarak

Madde 1527 -

 1. (1) Sermaye sirketlerinde müdürler kurulu ve yönetim kurulu üyelerinin, öngörülen belirli durumlarda, kurul toplantilarina görüntü ve ses aktarilmasi yoluyla katilabilmeleri ve oy vermeleri esas sözlesme veya sirket sözlesmesiyle düzenlenebilir.
   

 2. (2) Kollektif, komandit, limited ve sermayesi paylara bölünmüs sirketlerde, sirket sözlesmesinde ve esas sözlesmede öngörülerek elektronik ortamda ortaklar kuruluna ve genel kurula katilma, öneride bulunma ve oy verme, fizikî katilimin, öneride bulunmanin ve oy vermenin bütün hukukî sonuçlarini dogurur.
   

 3. (3) Birinci ve ikinci fikrada öngörülen hâllerde, elektronik ortamda oy kullanabilmek için, sirketin bu amaca özgülenmis bir internet sitesine sahip olmasi, ortagin bu yolda istemde bulunmasi, elektronik ortam araçlarinin etkin katilmaya elverisliliginin bir teknik raporla ispatlanip bu raporun tescil ve ilân edilmesi ve oy kullananlarin kimliklerinin saklanmasi sarttir.
   

 4. (4) Birinci ve ikinci fikrada anilan sirketlerde esas sözlesme veya sirket sözlesmesi geregi sirket yönetimi, bu yolla oy kullanmanin bütün sartlarini gerçeklestirir ve ortaga gerekli bütün araçlari saglar.
   

 5. (5) Anonim sirketlerde genel kurullara elektronik ortamda katilma, öneride bulunma, görüs açiklama ve oy verme, fizikî katilmanin ve oy vermenin bütün hukukî sonuçlarini dogurur. Bu hükmün uygulanmasi esaslari bir tüzük ile düzenlenir. Tüzükte, genel kurula elektronik ortamda katilmaya ve oy vermeye iliskin esas sözlesme hükmünün örnegi yer alir. Anonim sirketler tüzükten aynen aktarilacak olan bu hükümde degisiklik yapamazlar. Tüzük ayrica oyun gerçek sahibi veya temsilcisi tarafindan kullanilmasini saglayan kurallar ile 407 nci maddenin üçüncü fikrasinda öngörülen komiserlerin bu hususa iliskin yetkilerini içerir. Bu tüzügün yürürlüge girmesi ile birlikte genel kurullara elektronik ortamda katilma ve oy kullanma sisteminin uygulanmasi pay senetleri borsaya kote edilmis sirketlerde zorunlu hâle gelir. 
   

 6. (6) Birinci ilâ dördüncü fikra hükümleri çerçevesinde oyun gerçek sahibi tarafindan kullanilmasina ve uygulamaya iliskin kurallar ile paysahibinin temsilcisine internet sitesi araciligiyla talimat vermesi esas ve usulleri Sanayi ve Ticaret Bakanliginca çikarilacak bir yönetmelikle düzenlenir.

2. Uygulama kurallari

Madde 1528 - (1) Elektronik ortami kullanmak isteyen ortaklar, paysahipleri ve yönetim kurulu üyeleri e-posta adreslerini sirkete bildirirler.


web site zorunluluğu site zorunluluğu
 

DUYURU PANOSU

 
   
 
 

ONLİNE DESTEK

 
  7/24 saat teknik destek veren ekibimiz sayesinde herzaman sorularınızı, şikayetlerinizi veya taleplerinizi dinleyip yardımcı olmaya çalışıyoruz  
 
 
 

GEREKLİ BİLGİLER

 
 
Ok Kontrol Paneli (Plesk)
Ok DNS Adresleri
Ok Google Optimizasyonu
Ok Biz Sizi Arayalım
Ok Web Site Zorunluluğu
Ok Özgüweb Blog
Ok Uzaktan Destek (İNDİR)
 
 
 

HİZMETLERİMİZ

Web Tasarımı
Hosting (Barındırma)
Domain Tescili (Alan Adı)
E-Ticaret Sistemleri
Ticari Yazılımlar

HAZIR PAKETLERİMİZ

Aday ve Aday Adayı Tanıtım Sitesi
Dernek / Köy Sitesi Scripti
Emlakçılara Özel Web Sitesi
E-Ticaret Sitesi (İnternetten Kredi Kartlı Satış)
Firma ve Ürün Tanıtım Sitesi
Veresiye Programı
Firma ve Şehir Rehberi Platformu
Stok Analiz Programı

İLETİŞİM & SOSYAL MEDYA

Telefon:
Eski Kuyumcular Mahallesi Abdulgaffur Efendi Caddesi No:13/17 Merkez/Balikesir

ÖzgüWeb 2012 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz Çoğaltılamaz

Sağ